Fortron Source 55Amp RV Converter Charger SRV Series 55A Recreational Vehicle Power Supply AC-DC Converts 120VAC to 13.75VDC FSV55-12A
★★★★★ 4.8 95 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by verticalroots.ca
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Fortron/Source Recreational Vehicle Power Supply provides consistent and reliable power to your RV INPUT CHARACTERISTICS AC Input Voltage Rating 120 Vac Range 105-130 Vac AC Input Current Inrush Current <75A @120Vac Power Factor N/A OUTPUT CHARACTERISTICS Output Voltage 13.75 Vdc Output Voltage Range 13.2-14.4 Vdc Output Power Efficiency Typical values 80% @ 120 Vac Hold-Up Time 20ms @120Vac Startup Time 1000mS Max Load Regulation 1%Vdc Line Regulation 0.5%Vdc Three Charging BULK, NORMAL, FLOAT Over Load Protection 105-120%, Auto resetting Short Circuit Protection Continuous, Auto resetting Over Voltage Protection 115-125%, Auto resetting Overtemp
  • Multi unit discounted pricing available for Amazon Business Customers
  • Resistant to transient high current, be able to light tungsten lamp
  • Very High efficiency
  • Overcurrent protection, Over voltage protection
  • Forced air cooling and overheat protection
  • High reliability, MTBF>100,000 hrs
  • CSA Certified Product
Brand FORTRON/SOURCE
Wattage 55 watts
Model Name Fortron Source 55Amp RV Converter Charger
Form Factor External
Manufacturer Fortron Source
Model Number FSV55-12A
Cooling Method Air
Current Rating 55 Amps
Output Wattage 55 Watts
Item Dimensions 10 x 6 x 4 inches
Mfr Part Number FSV55-12A
Compatible Devices Personal Computer
Connector Quantity 1
Power Supply Design External
Maximum Input Voltage 120 Volts (AC)
Minimum Input Voltage 105 Volts (AC)
System Bus Connector Type 24 Pin
Connector Type Used on Cable ATX
Global Trade Identification Number 00860002194721
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
95 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (83)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (10)